Allied Telesis AT-SDR240-48 voltage transformer 48 V
SKU
AT-SDR240-48
In stock
48 Vdc, 5 A, 240 W, 88 - 264 V AC, 124 - 370 V DC, 47 - 63 Hz, 94% efficiency, IP20, 63 x 125.2 x 113.5 mm
  • 150% peak Load Efficiency
  • Stable output power with 150% peak current capability
  • Wide input voltage range
  • Protections: peak-current, over-curren and over-temperature
  • Extended operating temperature range
  • Metal case
  • DIN rail mount TS-35/7.5 or 15
More Information
SKU AT-SDR240-48
Manufacturer ALLIED TELESIS
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
Technical details
Power protection featuresOver voltage, Overheating, Overload
Peak power360 W
Output power240 W
Mounting typeDIN rail
Housing materialMetal
Efficiency94%
AC input voltage88 - 264 V
Output voltage48 V
MaterialMetal
Product colourMulticolour
AC input frequency47 - 63 Hz
AC voltage range48 - 55 V
DC voltage range124 - 370 V
International Protection (IP) codeIP20
Country of originTaiwan
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-25 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Weight & dimensions
Width63 mm
Depth113.5 mm
Height125.2 mm