APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
SKU
BR1500GI
In stock
Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
More Information
SKU BR1500GI
EAN 0731304268741
Manufacturer APC
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Output power capacity1.5 kVA
Output power865 W
Input operation voltage (min)156 V
Input operation voltage (max)300 V
Surge energy rating441 J
Efficiency98.9%
Output frequency regulation50/60 Hz
Crest factor3:1
Input frequency50/60 Hz
Performance
Hold time (min)10 ms
Hold time (max)12 ms
Audible alarm modesLow battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
Surge protectionYes
Surge protection featuresDigital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Network, Telephone
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Hold time (min)10 ms
Hold time (max)12 ms
UPS topologyLine-Interactive
Output power capacity1.5 kVA
Output power865 W
Surge energy rating441 J
Efficiency98.9%
Surge protectionYes
WaveformSine
Crest factor3:1
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Number of output IEC jumpers2
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity187 VAh
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time8 h
Typical backup time at half load12.4 min
Typical backup time at full load3.7 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Replacement battery cartridgeAPCRBC124
Design
Product colourBlack
CertificationA-tick, C-tick, CE, GOST, GS Mark, Telepermit, TUV, REACH, PEP, EOLI, NEMKO-GS
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 9000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Packaging content1x Detachable IEC Power Cord
Cables includedPhone (RJ-11), USB cable
ManualYes
Warranty cardYes
Software CDYes
Bundled softwarePowerChute Personal Edition
Package width238 mm
Package depth488 mm
Package height387 mm
Package weight14.3 kg
Weight & dimensions
Width112 mm
Depth380 mm
Height301 mm
Weight12.7 kg
Package width238 mm
Package depth488 mm
Package height387 mm
Package weight14.3 kg
Logistics data
Products per master (outer) case1 pc(s)
Products per pallet20 pc(s)
Certificates
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
Packaging content
ManualYes
Warranty cardYes
Software CDYes
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower,...