SRVL48RMBP2U
In stock
Easy UPS Lithium-ion External Battery Pack for 1/2/3kVA SRVL Extended runtime model, 48V 2400Wh, 2U Rackmount
  • 48V SRVL Lithium-ion battery pack
  • Compatible with 1/2/3kVA Easy UPS SRVL
  • Longer battery lifetime and runtime
  • Lighter and space-saving
More Information
SKU SRVL48RMBP2U
EAN 0731304436720
Manufacturer APC
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
This APC Easy UPS SRVL Lithium-ion Battery Pack, connected with compatible SRVL On-Line UPS, provides extended runtime during prolonged power outages. This 48V rackmount 2U SRVL battery pack is compatible with 1/2/3kVA SRVL Extended Runtime UPS models. The Rackmount Lithium-ion battery pack has a 5-year warranty. The Lithium-ion external battery has longer runtime and faster recharge time compared to VRLA generation. Its dimensions are 438mm (width) x 616mm (depth) x 86mm (height) 2U in total. The net weighs is 28.3kg. The Battery Pack is compatible with SRVRK1 rail kit sold separately. CE, UKCA, UN 38.3, IEC 62040-1, IEC 62619 Rail kit option is available. Rack-mount type
Features
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity2400 Wh
Battery voltage48 V
CertificationCE, CTP, IEC 62619, UKCA, UN 38.3, RoHS
Battery life10 year(s)
Number of batteries included1 pc(s)
Product colourBlack
Technical details
Total carbon footprint (kg of CO2e)154.77
Warranty period5 year(s)
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Weight2.83 kg
Width438 mm
Height86 mm
Depth616 mm
Packaging data
Package width800 mm
Package height240 mm
Package depth600 mm
Package weight33.8 kg
Package weight33.8 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%