APC mini UPS CP12036LI - Emergency power supply 12Vdc, 36W, Li-ion, protects WiFi, Routers, IP cameras, etc
SKU
CP12036LI
In stock
  • DC Input/Output: Designed to support various 12 Vdc networking applications such as modems and routers
  • LED indicators: Easy to read indicators providing battery capacity information
  • Compact design: Small footprint for easy installation in tight spaces
  • different brands of networking gear with 12V rating
  • Long runtime: Up to 4 hours of runtime for an average router to ensure reliable connectivity
  • Lithium-ion battery: Provides significantly longer service life than traditional VRLA battery
More Information
SKU CP12036LI
EAN 0731304632399
Manufacturer APC
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect your WiFi, stay online
The Back-UPS Connect is a reliable, flexible and affordable 12V DC UPS with lithium-ion battery that guarantees continuity for connected equipment during power outages.
Battery capacity and runtime
For a further estimate of the runtime, see the runtime table between the product images.
Connectors
Input/Output configuration
Input connector Barrel - center pin 2.5 mm; 5525 DC jack (default)
Output connector Barrel - center pin 2.5 mm; 5525 DC jack (default)
Output cable length 80 cm
Additional DC tips 2.1 mm and 1.7 mm
Power
Output power36 W
Input operation voltage (min)12 V
Output operation voltage (min)12 V
Performance
LED indicatorsYes
Features
Output power36 W
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery recharge time9 h
Design
Form factorCompact
Product colourWhite
International Protection (IP) codeIP20
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 50 °C
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Weight & dimensions
Width99 mm
Depth109 mm
Height25 mm
Weight300 g
You may also be interested in
Compare Products
Product APC mini UPS CP12036LI - Emergency power supply 12Vdc, 36W, Li-ion, protects WiFi, Routers, IP cameras, etc APC mini UPS CP12036LI - Emergency pow...
Hikvision DS-UPS1000 uninterruptible power supply (UPS) 1 kVA 600 W 6 AC outlet(s) Hikvision DS-UPS1000 uninterruptible p...
Out of stock
SKU
CP12036LI
Manufacturer
APC
Hikvision
Form factor
Compact
Mini tower
Product colour
White
Black
Output power
up to 150W
500W to 1000W