APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
SKU
SRT1000XLI
In stock
Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
More Information
SKU SRT1000XLI
EAN 0731304340270
Manufacturer APC
Availability Out of Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity1 kVA
Output power1000 W
Input operation voltage (min)220 V
Input operation voltage (max)240 V
Output operation voltage (min)50 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2%
Crest factor3:1
ECO modeYes
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlets quantity12 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Serial ports quantity1
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Battery replacement
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Auto-restartYes
Noise level50 dB
LED indicatorsYes
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity1 kVA
Output power1000 W
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
WaveformSine
Crest factor3:1
Auto-restartYes
Noise level50 dB
Audible alarm(s)Yes
ECO modeYes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load21 min
Typical backup time at full load8 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Battery voltage48 V
Automatic battery testYes
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
International Protection (IP) codeIP20
CertificationCE, EAC
Cable length1.8 m
Cooling typeActive
LED indicatorsYes
Built-in fanYes
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3048 m
Non-operating altitude0 - 15240 m
Technical details
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)1839.69
Compliance certificatesCE
Certificates
CertificationCE, EAC
Compliance certificatesCE
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Cooling
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Sustainability
Sustainability complianceYes
Weight & dimensions
Width85 mm
Depth505 mm
Height432 mm
Weight20.5 kg
Battery width59.4 cm
Battery depth74.9 cm
Battery height24.6 cm
Battery weight29.6 kg
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Logistics data
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, T...