HDMI21-CBL-8K60-1M
In stock
Only 9 left
StarTech.com 1m (3ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cord with HDR10+ / eARC, 48Gbps
  • Deliver High-Bandwidth 8K Video: 1m (3.3ft) HDMI 2.1 Cable delivers vivid, sharp 8K 60Hz/4K 120Hz UHD video with HDR10+, Dolby Vision, and HDCP 2.3; Enable immersive sound quality with 32-channel audio, 7.1 TrueHD, eARC, Dolby Atmos, and DTS:X support
More Information
SKU HDMI21-CBL-8K60-1M
EAN 0065030920230
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Create reliable 8K connections with the advanced capabilities of Ultra High Speed HDMI
Experience Full-Featured HDMI 2.1
Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
Certified for Guaranteed Compatibility
Flexible Cable, Built for Durability
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
Dolby technologiesDTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD
Cable shieldingAluminum mylar foil
Audio Return Channel (ARC)Yes
Cable length1 m
Connector 1HDMI Type A (Standard)
Connector 2HDMI Type A (Standard)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Product colourBlack
AWG wire size30
HDMI version2.1
Data transfer rate48 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 7680 x 4320
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.3
Supported digital audio channels (uncompressed)32
HDMI cable typeUltra High Speed HDMI cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Cable diameter6 mm
Package width80 mm
Package depth1.2 mm
Package height230 mm
Package weight70 g
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package width80 mm
Package depth1.2 mm
Package height230 mm
Package weight70 g
Technical details
Logistics data
Products per master (outer) case50 pc(s)
Master (outer) case width420 mm
Master (outer) case length320 mm
Master (outer) case height250 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 1m (3ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cable with HDR10+ / eARC, 48Gbps, 8K HDMI Cord for Monitor/TV/Display, Flexible TPE Jacket StarTech.com 1m (3ft) Certified Ultra...
StarTech.com 5in Mini HDMI to HDMI Adapter - 4K High Speed HDMI Adapter - 4K 30Hz Ultra HD High Speed HDMI Adapter - HDMI 1.4 - Gold Plated Connectors - UHD Mini HDMI Adapter 4K - Black StarTech.com 5in Mini HDMI to HDMI Ada...
StarTech.com 6ft (2m) Premium Certified HDMI 2.0 Cable with Ethernet - High Speed Ultra HD 4K 60Hz HDMI Cable HDR10 - HDMI Cord (Male/Male Connectors) - For UHD Monitors, TVs, Displays StarTech.com 6ft (2m) Premium Certifie...
StarTech.com 10ft (3m) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 10ft (3m) HDMI Cable - 4K...
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Hot Product
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K...
StarTech.com Micro HDMI to HDMI Adapter - 4K 30Hz Video - Durable High Speed Micro HDMI Type-D to HDMI 1.4 Converter/Cable Adapter Dongle - Ultra HD HDMI Monitors, TVs & Displays - M/F