HDMI21-CBL-8K60-2M
In stock
StarTech.com 2m (6ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cord with HDR10+ / eARC, 48Gbps
  • Deliver High-Bandwidth 8K Video: 2m (6.6ft) HDMI 2.1 Cable delivers vivid, sharp 8K 60Hz/4K 120Hz UHD video with HDR10+, Dolby Vision, and HDCP 2.3; Enable immersive sound quality with 32-channel audio, 7.1 TrueHD, eARC, Dolby Atmos, and DTS:X support
More Information
SKU HDMI21-CBL-8K60-2M
EAN 0065030920247
Manufacturer StarTech.com
Availability Out of Stock
Experience Full-Featured HDMI 2.1
Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
Audio Return Channel (ARC)Yes
Cable length2 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Cable diameter6 mm
Package width80 mm
Package depth1.6 mm
Package height230 mm
Package weight108 g
Packaging data
Package width80 mm
Package depth1.6 mm
Package height230 mm
Package weight108 g
Logistics data
Products per master (outer) case50 pc(s)
Master (outer) case width420 mm
Master (outer) case length420 mm
Master (outer) case height250 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2m (6ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cable with HDR10+ / eARC, 48Gbps, 8K HDMI Cord for Monitor/TV/Display, Flexible TPE Jacket StarTech.com 2m (6ft) Certified Ultra...
StarTech.com 6ft (2m) Premium Certified HDMI 2.0 Cable with Ethernet - High Speed Ultra HD 4K 60Hz HDMI Cable HDR10 - HDMI Cord (Male/Male Connectors) - For UHD Monitors, TVs, Displays StarTech.com 6ft (2m) Premium Certifie...
StarTech.com 10ft (3m) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 10ft (3m) HDMI Cable - 4K...
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Hot Product
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K...
StarTech.com Micro HDMI to HDMI Adapter - 4K 30Hz Video - Durable High Speed Micro HDMI Type-D to HDMI 1.4 Converter/Cable Adapter Dongle - Ultra HD HDMI Monitors, TVs & Displays - M/F
Bestseller
StarTech.com Micro HDMI to HDMI Adapte...
StarTech.com 3m HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - 4K 30Hz UHD HDMI Cord - 10.2 Gbps Bandwidth - HDMI 1.4 Video / Display Cable M/M 28AWG - HDCP 1.4 - Black StarTech.com 3m HDMI Cable - 4K High S...