APC Back-UPS Pro, 1200VA/720W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, Sine Wave, AVR, USB Type A + C ports, LCD, User Replaceable Battery
SKU
BR1200SI
In stock
Only 1 left
Back-UPS Pro, 1200VA/720W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, Sine Wave, AVR, USB Type A + C ports, LCD, User Replaceable Battery
More Information
SKU BR1200SI
EAN 0731304346890
Manufacturer APC
Availability In Stock
Power
Output power capacity1.2 kVA
Output power720 W
Performance
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Features
UPS topologyLine-Interactive
Output power capacity1.2 kVA
Output power720 W
WaveformSine
Ports & interfaces
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Design
Form factorTower
Product colourBlack
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Sustainability
Weight & dimensions
Width100 mm
Depth368 mm
Height260 mm
Weight11.7 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS Pro, 1200VA/720W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, Sine Wave, AVR, USB Type A + C ports, LCD, User Replaceable Battery APC Back-UPS Pro, 1200VA/720W, Tower,...