APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
SKU
SRT1500XLI
In stock
Only 11 left
Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
More Information
SKU SRT1500XLI
EAN 0731304340300
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity1.5 kVA
Output power1500 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)275 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Crest factor3:1
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlet typesIEC 60320
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Noise level50 dB
LED indicatorsYes
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity1.5 kVA
Output power1500 W
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
WaveformSine
Crest factor3:1
Noise level50 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Hot-swap batteryYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
International Protection (IP) codeIP20
CertificationCE, EAC
Cable length1.83 m
LED indicatorsYes
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)2573.19
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationCE, EAC
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
ManualYes
Sustainability
Weight & dimensions
Width85 mm
Depth505 mm
Height432 mm
Weight20.5 kg
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm
Package weight29.6 kg
Packaging data
ManualYes
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm
Package weight29.6 kg
Logistics data
Products per pallet12 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, T...