SRTL3000RMXLI
In stock
Only 4 left
Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit, W/ Lithium-ion external battery
More Information
SKU SRTL3000RMXLI
EAN 0731304347552
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Power
Output power capacity3 kVA
Output power2700 W
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Features
Output power capacity3 kVA
Output power2700 W
Ports & interfaces
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Number of type F outputs8
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourGrey
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit, W/ Lithium-ion external battery APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount...
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower...
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1phase output, rack mountable, Embedded NMC
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW...
APC Smart-UPS On-Line SRT10KRMXLI - 10kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1 phase output, rack mountable, Embedded NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT10KRMXLI - 10...
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 23...
APC Smart-UPS On-Line, 2200VA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC, Network Card, Extended runtime, W/ rail kit, W/ Lithium-ion external battery APC Smart-UPS On-Line, 2200VA, Rackmou...
SKU
SRTL3000RMXLI
SRT6KXLI
SRT8KRMXLI
SRT10KRMXLI
SRT5KXLI
SRTL2200RMXLI-NC
Manufacturer
APC
APC
Form factor
Rackmount/Tower
Rackmount/Tower
N/A
Rackmount
Output power capacity
1200VA to 4000VA
6000VA to 8000VA
Product colour
Grey
Black
Black
N/A
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
6000W to 9000W
9000W to 12000W
3000W to 6000W
1500W to 2000W