APC XBP48RM1U-LI UPS battery Lithium-Ion (Li-Ion) 48 V
SKU
XBP48RM1U-LI
In stock
Only 7 left
Li-Ion, 48V, 432x43x521mm, 12kg, Black/Silver
More Information
SKU XBP48RM1U-LI
EAN 0731304339601
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Easily Installed
Features
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery voltage48 V
Battery life10 year(s)
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Weight & dimensions
Weight12 kg
Width432 mm
Height43 mm
Depth521 mm
Packaging data
Package width600 mm
Package height850 mm
Package depth200 mm
Package weight16.4 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Non-operating altitude0 - 15000 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC XBP48RM1U-LI UPS battery Lithium-Ion (Li-Ion) 48 V APC XBP48RM1U-LI UPS battery Lithium-I...
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit APC Smart-UPS X External Battery Pack,...
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah
Bestseller
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid...