HDMI2-CABLE-4K60-15M
In stock
Only 6 left
StarTech.com 15m (49.2ft) Active High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • DESIGNED FOR LONG RANGE: Active HDMI 2.0 Cable delivers 4K 60Hz beyond the length of passive copper cables; Integrated active chipset ensures optimal long-range signal quality; Performance markings on connectors for quick and easy identification
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs, projectors/large displays, conference rooms, and video walls
  • SPECS: Black; 15-meter (49.2-foot); High Speed HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 24AWG; 9mm (0.35in) O.D.
More Information
SKU HDMI2-CABLE-4K60-15M
EAN 0065030910651
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Active High Speed HDMI Cable
HDMI UHD Over Long Distances
The Active HDMI 2.0 cord is designed for long-distance reliability. Durable gold-plated connectors and 24AWG bare copper wire maintain optimal conductivity and low resistance, ensuring consistent performance across different environments. The integrated active chipset boosts the HDMI signal without requiring external power, facilitating 4K 60Hz video and full HDMI 2.0 capabilities. This enables the transmission of HDMI UHD video beyond passive cable lengths.
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences
• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar
• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI
• Backward compatible with previous HDMI versions
The StarTech.com Advantage
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Colour depth12 bit
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Cable length15 m
Connector contacts platingGold
Product colourBlack
AWG wire size24
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 2560 x 1400, 1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p, 1440p, 2160p
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.2
Supported digital audio channels (uncompressed)32
Cable typeRound cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight1.1 kg
Cable diameter9 mm
Package width330 mm
Package depth252 mm
Package height25 mm
Package weight1.1 kg
Packaging data
Package width330 mm
Package depth252 mm
Package height25 mm
Package weight1.1 kg
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case5 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 15m (49.2ft) Active High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket StarTech.com 15m (49.2ft) Active High...
StarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - CL2 Rated for In-Wall Install - 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cord - For HDMI Monitor, Projector, TV, Display StarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Ca...
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz - No Signal Booster Required - 15 m StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
StarTech.com 50ft (15m) HDMI 2.0 Cable - 4K 60Hz Active HDMI Cable - CL2 Rated for In Wall Installation - Long Durable High Speed UHD HDMI Cable - HDR, 18Gbps - Male to Male Cord - Black
Hot Product
StarTech.com 50ft (15m) HDMI 2.0 Cable...
StarTech.com 30ft (10m) HDMI 2.0 Cable - 4K 60Hz Active HDMI Cable - CL2 Rated for In Wall Installation - Long Durable High Speed UHD HDMI Cable - HDR, 18Gbps - Male to Male Cord - Black
Bestseller
StarTech.com 30ft (10m) HDMI 2.0 Cable...
StarTech.com 16ft (5m) HDMI 2.1 Cable 8K - Certified Ultra High Speed HDMI Cable 48Gbps - 8K 60Hz/4K 120Hz HDR10+ eARC - Ultra HD 8K HDMI Cable - Monitor/TV/Display - Flexible TPE Jacket StarTech.com 16ft (5m) HDMI 2.1 Cable...