HDMI21-CBL-8K60-3M
In stock
Only 4 left
StarTech.com 3m (10ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cord with HDR10+ / eARC, 48Gbps
  • Deliver High-Bandwidth 8K Video: 3m (10ft) HDMI 2.1 Cable delivers vivid, sharp 8K 60Hz or 4K 120Hz UHD video with HDR10+, Dolby Vision, and HDCP 2.3; Enable immersive sound quality with 32-channel audio, 7.1 TrueHD, eARC, Dolby Atmos, and DTS:X support
More Information
SKU HDMI21-CBL-8K60-3M
EAN 0065030920261
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Experience Full-Featured HDMI 2.1
Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
Audio Return Channel (ARC)Yes
Cable length3 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Cable diameter6 mm
Package width130 mm
Package depth1.8 mm
Package height230 mm
Package weight152 g
Packaging data
Package width130 mm
Package depth1.8 mm
Package height230 mm
Package weight152 g
Logistics data
Products per master (outer) case40 pc(s)
Master (outer) case width535 mm
Master (outer) case length470 mm
Master (outer) case height250 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 3m (10ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cable with HDR10+ / eARC, 48Gbps, 8K HDMI Cord for Monitor/TV/Display, Flexible TPE Jacket StarTech.com 3m (10ft) Certified Ultra...
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Hot Product
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable -...
StarTech.com Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet - 4K 60Hz - 3 m (10 ft.) StarTech.com Premium High Speed HDMI C...