CC3M20GUSB4CXW
In stock
Only 14 left
StarTech.com 3m (10ft) USB4 Cable, 20Gbps, USB-IF Certified USB-C Cable, 60W, 4K120Hz DP 1.4, TPE Jacket, White USB-C Cord
  • Versatile USB4 Performance: Enhance productivity with USB4 capabilities, featuring 4K 120Hz video, 20Gbps, and 60W charging over a single connection; The 3-meter (10-foot) cable length is ideal for larger workspaces where extra reach is desired
  • Ultra-Fast Docking Cable: Designed to work seamlessly with USB-C docking stations; Drive a 4K 120Hz or dual 4K 60Hz displays via DP1.4 w/DSC for professional 3D imaging; Ideal for high-performance laptops such as Apple M-series Air/Pro MacBooks
More Information
SKU CC3M20GUSB4CXW
EAN 0065030921640
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Use this USB-IF Certified USB-C cable for fast and reliable connections to your USB4 devices
Connect reliably to USB Type-C® (USB4) devices, delivering up to 20Gbps, 4K 120Hz video, and 60W of Power Delivery. Each connector is laser-etched with USB4 specifications, an exclusive feature that eliminates guesswork, confirms compatibility, and verifies USB4 performance.
Power High-Performance Laptops
Safely power USB-C laptops and devices with up to 60W of Power Delivery using a compatible USB-C docking station or wall charger. An integrated E-marker chip ensures accurate power negotiation for stable, consistent charging. Ideal for portable laptops such as Apple M-series Air/Pro MacBooks
Certified for Reliable Performance
Deliver 4K 120Hz Video with DisplayPort 1.4 Alt Mode
Drive sharp 4K 120Hz video or dual 4K 60Hz displays via DisplayPort 1.4 Alt Mode with DSC, HBR3, and HDR10 support. Suitable for professional 3D rendering, high-frame-rate video, and bandwidth-intensive visual workflows. This USB4 cable integrates seamlessly with USB-C docks, and maintains backward compatibility with a wide range of resolutions and refresh rates.
Rugged and Flexible
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Plug and PlayYes
Cable shieldingAluminum mylar foil
USB versionUSB4 Gen 2x2
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Cable length3 m
Connector contacts platingNickel
Product colourWhite
Cable typeRound cable
AWG wire size28/34
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
USB Power Delivery up to60 W
USB Power Delivery revision3.0
Fast chargingYes
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Maximum refresh rate120 Hz
DisplayPort version1.4
Display Stream Compression (DSC)Yes
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Maximum data transfer rate20 Gbit/s
Input current (max)3 A
Cable diameter5.5 mm
Weight164 g
Quantity per pack1 pc(s)
Power
Input current (max)3 A
Weight & dimensions
Cable length3 m
Cable diameter5.5 mm
Weight164 g
Package width230 mm
Package depth80 mm
Package height30 mm
Package weight191 g
Packaging data
Package width230 mm
Package depth80 mm
Package height30 mm
Package weight191 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Technical details
Logistics data
Products per master (outer) case60 pc(s)
Master (outer) case width19.7 mm
Master (outer) case length340 mm
Master (outer) case height320 mm
Other features
Cable typeRound cable
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 3m (10ft) USB4 Cable, 20Gbps, USB-IF Certified USB-C Cable, 60W PD, 4K 120Hz DP 1.4, TPE Jacket, White USB-C Cord StarTech.com 3m (10ft) USB4 Cable, 20G...
StarTech.com 15m / 50 ft Active USB 2.0 A to B Cable - M/M
Bestseller
StarTech.com 15m / 50 ft Active USB 2....
StarTech.com 5m USB 2.0 Active Extension Cable - M/F
Hot Product
StarTech.com 5m USB 2.0 Active Extensi...
StarTech.com 1 m (3 ft.) USB Multi Charging Cable - USB to Micro-USB or USB-C or Lightning for iPhone / iPad / iPod / Android - Apple MFi Certified - 3 in 1 USB Charger - Braided StarTech.com 1 m (3 ft.) USB Multi Cha...