SAT2M2NGFF25
In stock
Only 4 left
StarTech.com M.2 SSD to 2.5in SATA III Adapter with Protective Housing - M.2 Solid State Drive to 2.5in SATA Converter w/ 9.5mm Height
More Information
SKU SAT2M2NGFF25
EAN 0065030859288
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Convert an M.2 solid state drive into a standard 2.5in form factor 6Gbps SSD
Vastly increase system performance by replacing your 2.5” SATA hard drive with an M.2 solid state drive, using the SAT2M2NGFF25 M.2 SSD to SATA adapter.
The SAT2M2NGFF25 is backed by a StarTech.com 2-year warranty, and lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Added protection for your SSD with enclosed housing
- Maximize system performance by replacing you 2.5in SATA platter drive with an M.2 SSD
- Broad compatibility with support for the most common M.2 NGFF SSD heights (2242, 2260, 2280)
Ports & interfaces
InternalYes
Host interfaceSATA
Output interfaceM.2
SATA revision3.0
Performance
Hot-swapNo
Plug and PlayYes
Data transfer rate (max)6 Gbit/s
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code84733020
Design
Hot-swapNo
InternalYes
Product colourBlack
CertificationCE, FCC, TAA, REACH
Features
Plug and PlayYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Technical details
MaterialAluminium, Plastic
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width68 mm
Depth98 mm
Height8 mm
Weight54 g
Package width162 mm
Package depth131 mm
Package height32 mm
Package weight116 g
Packaging data
ManualYes
Package width162 mm
Package depth131 mm
Package height32 mm
Package weight116 g
Quantity1
Logistics data
Other features
MaterialAluminium, Plastic
Packaging content
ManualYes
Quantity1
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com M.2 SSD to 2.5in SATA III Adapter - M.2 Solid State Drive Converter with Protective Housing
Hot Product
StarTech.com M.2 SSD to 2.5in SATA III...
StarTech.com 2x M.2 SATA SSD Controller Card - PCIe StarTech.com 2x M.2 SATA SSD Controlle...
StarTech.com x4 PCI Express 3.0 to M.2 PCIe NVMe SSD Adapter
Bestseller
StarTech.com x4 PCI Express 3.0 to M.2...
StarTech.com mSATA SSD to 2.5in SATA Adapter Converter StarTech.com mSATA SSD to 2.5in SATA A...