27C4KPDTF
In stock
27”, 4K UHD, 400 nit, IPS, 16:9, USB-C, 2 x HDMI 2.0, 1 x DisplayPort 1.4, 2 x USB-A, 3.5mm, USB-B, 2 x 5W, 9.4kg
More Information
SKU 27C4KPDTF
EAN 9350784105356
Manufacturer ALOGIC
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
Your 4K Canvas for Mac and Windows
Our love letter to illustrators, painters, designers and architects.
Colours You Can Rely On
Clarity’s superior colour accuracy takes the guesswork out of your design process.
Sketch Your Heart Out
Back to the Drawing Board
Powers Your Creativity
Captures Your Brilliance
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display diagonal68.6 cm (27")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
HD type4K Ultra HD
Backlight typeQD
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints10
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range (HDR) 400
Touch technologyMulti-touch
Performance
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Other operating systems supportedChromeOS
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraYes
RMS rated power10 W
Megapixel (approx.)8 MP
Built-in microphoneYes
Design
Market positioningGraphics design
Product colourBlack, Silver
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Glass
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)150 W
AC adapter output voltage19 V
Weight & dimensions
Width (without stand)460 mm
Height (without stand)275 mm
Depth (without stand)624 mm
Weight (without stand)9.4 kg
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedHDMI, USB Type-C
Power adapter includedYes
Stylus includedYes
Screws includedYes
Packaging data
Stand includedYes
ManualYes
Power adapter includedYes
Stylus includedYes
Screws includedYes
Other features
Power consumption (max)150 W
Width (without stand)460 mm
Height (without stand)275 mm
HDMIYes
Depth (without stand)624 mm
USB Power Delivery up to65 W