27C4KPDWT
In stock
Only 20 left
27", UltraHD 4K (3840 x 2160p), IPS, 60Hz, 16:9, 400 nits, 10x Multitouch, 2x 5W, Webcam 8MP (4K), Power Delivery 65W, 100 - 240VAC, 50/60Hz, Max 150W, 7.6kg
  • 4K UHD Display
  • Pivot, Tilt, Swivel
  • High Dynamic Range
  • 8MP Webcam
  • Power Delivery
  • Edge to Edge Display
  • Pressure Sensitive Stylus Compatible
  • 10-Point Multi-touch
More Information
SKU 27C4KPDWT
EAN 9350784027139
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Unrivalled 4K Touchscreen
Clarity Pro Touch’s precision 10-point touchscreen lets you get hands on with your work.
Get Hands-On
Intuitive Touch Navigation
Precision 10-Point Multitouch
Made for Creators
the canvas you’ve always dreamt of
Clarity Pro is an exceptional display for digital artists who require absolute confidence in their work. This studio-quality, 27” 4K display presents your work in perfect colour, while its retractable 8MP webcam ensures you’re always looking your best. Its rear USB hub lets you declutter your studio and connect to your entire workstation with a single cable, leaving all your focus on what truly matters: your next masterpiece.
Built for Touch
Look stunning with a crystal-clear picture
8MP retractable webcam
Works with the apps you love.
everything that uses your webcam
Goodbye Awkward Framing
Built-in USB Hub
8 ports in 1, 6 functions
- USB-A
- USB-B
- HDMI
- DisplayPort
- USB-C
- Audio Output
Goodbye Awkward Framing
Exhibit your craft like never before with more than one billion colours across Clarity Pro’s breathtaking 27” 4K screen. Its exceptional colour gamut, vivid 350 cd/m2 brightness and sharp HDR contrasts make it a powerful tool you can stake your creative reputation on.
Pivot, Tilt, Swivel
adjustable stand
Ergonomics For Easy Viewing
Landscape/ Portrait
Switch In Seconds
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)100%
Adobe RGB coverage99%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
HD type4K Ultra HD
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Supported video modes2160p
Display surfaceGloss
Backlight typeQD
NTSC coverage (typical)130%
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints10
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
DCI-P3 coverage97%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range (HDR) 400
Display diagonal (metric)69 cm
Touch technologyMulti-touch
LED backlightYes
Colour gamut standardAdobe RGB, DCI-P3, sRGB
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraYes
RMS rated power10 W
Megapixel (approx.)8 MP
Design
Market positioningGraphics design
Product colourBlack, Silver
CertificationVELUC4A36
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Glass
Ports & interfaces
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Height adjustmentYes
Pivot angle0 - 90°
PivotYes
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)150 W
Power consumption (standby)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage19 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Weight & dimensions
Width (with stand)623.8 mm
Depth (with stand)415.4 mm
Height (with stand)220 mm
Width (without stand)623.8 mm
Height (without stand)372.2 mm
Depth (without stand)48.3 mm
Weight (without stand)4.8 kg
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-A, USB Type-C
Power adapter includedYes
Packaging data
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Other features
CertificationVELUC4A36
DCI-P3 coverage97%
Warranty period2 year(s)
Power consumption (max)150 W
Width (without stand)623.8 mm
Height (without stand)372.2 mm
HDMIYes
Depth (without stand)48.3 mm
USB Power Delivery up to65 W
Energy efficiency scaleA to G
TouchscreenYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Technical details
Warranty period2 year(s)
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC Clarity Pro Touch computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Touchscreen Black, Silver ALOGIC Clarity Pro Touch computer moni...
HP E24mv G4 FHD Conferencing Monitor
Bestseller
Lenovo ThinkVision M15 Full HD Display IPS Monitor, 15.6-Inch Size, Black
Hot Product
Lenovo ThinkVision M15 Full HD Display...
ALOGIC CLARITY 27” UHD 4K Monitor ALOGIC CLARITY 27” UHD 4K Monitor
Lenovo ThinkVision P24q-30 LED display 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Lenovo ThinkVision P24q-30 LED display...
Lenovo ThinkVision P24h-30 LED display 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Lenovo ThinkVision P24h-30 LED display...