HDMI21-CBL-8K60-5M
In stock
Only 4 left
StarTech.com 5m (16ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cord with HDR10+ / eARC, 48Gbps
  • Deliver High-Bandwidth 8K Video: 5m (16.4ft) HDMI 2.1 Cable delivers vivid, sharp 8K 60Hz or 4K 120Hz UHD video with HDR10+, Dolby Vision, and HDCP 2.3; Enable immersive sound quality with 32-channel audio, 7.1 TrueHD, eARC, Dolby Atmos, and DTS:X support
More Information
SKU HDMI21-CBL-8K60-5M
EAN 0065030923989
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Create reliable 8K connections with the advanced capabilities of Ultra High Speed HDMI
Experience Full-Featured HDMI 2.1
Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
Certified for Guaranteed Compatibility
Flexible Cable, Built for Durability
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
Dolby technologiesDTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD
Cable shieldingAluminum mylar foil
Audio Return Channel (ARC)Yes
Cable length5 m
Connector 1HDMI Type A (Standard)
Connector 2HDMI Type A (Standard)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Product colourBlack
AWG wire size30
HDMI version2.1
Data transfer rate48 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 7680 x 4320
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.3
Supported digital audio channels (uncompressed)32
HDMI cable typeUltra High Speed HDMI cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Cable diameter6 mm
Package width190 mm
Package depth7.5 mm
Package height40 mm
Package weight500 g
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package width190 mm
Package depth7.5 mm
Package height40 mm
Package weight500 g
Technical details
Logistics data
Products per master (outer) case20 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 5m (16ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cable with HDR10+ / eARC, 48Gbps, 8K HDMI Cord for Monitor/TV/Display, Flexible TPE Jacket StarTech.com 5m (16ft) Certified Ultra...
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz - No Signal Booster Required - 15 m StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cable – Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable – HDMI to HDMI M/M
Bestseller
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl...
StarTech.com 23ft (7m) Premium Certified HDMI 2.0 Cable with Ethernet - High Speed Ultra HD 4K 60Hz HDMI Cable HDR10 - Long HDMI Cord (Male/Male Connectors) - For UHD Monitors, TVs, Displays
Hot Product
StarTech.com 23ft (7m) Premium Certifi...
StarTech.com 16ft (5m) HDMI 2.1 Cable 8K - Certified Ultra High Speed HDMI Cable 48Gbps - 8K 60Hz/4K 120Hz HDR10+ eARC - Ultra HD 8K HDMI Cable - Monitor/TV/Display - Flexible TPE Jacket StarTech.com 16ft (5m) HDMI 2.1 Cable...